Sposób na przyjazne mieszkańcom miasto : strefy Tempo-30
Zobacz film z eksperymentu obrazującego przyczyny powstawania korków
Wielu słysząc o pomyśle ograniczenia prędkości twierdzi, że takie rozwiązanie spowoduje korki. Jednak jadący z niższą prędkością kierowcy są skłonni do zachowania mniejszych odstępów przy przejeżdżaniu przez skrzyżowania. Dzięki obniżeniu dopuszczalnej prędkości, można pozwolić sobie na likwidację niepotrzebnych sygnalizatorów świetlnych, które są głównym powodem tworzących się korków.
"Po co ograniczać prędkość, skoro już teraz trudno przejechać jest przez miasto?" - można przeczytać za każdym razem kiedy pojawi się artykuł o pomyśle ograniczenia prędkości. Piszący to najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że już teraz średnia prędkość w centrum Łodzi w godzinach szczytu wynosi 23 km/h, a na niektórych ulicach centrum prędkość jest jeszcze mniejsza.
Nie bądźmy hipokrytami! Tam gdzie są do tego warunki - drogi dwu- lub trzypasmowe, nikt jeszcze nie myśli o ograniczaniu prędkości do 30 km/h. W krajach gdzie stosuje się strefy tempo-30, takie szerokie ulice pełnią rolę tranzytową i zbiorczą dla ulic stref. Tak więc tempo-30 z pewnością nie obejmie al. Piłsudskiego, al. Włókniarzy czy ul. Kopcińskiego. Także rowerzyści będą rzadziej pojawiali się na arteriach, wybierając ulice o uspokojonym ruchu.